18Şub
By: admin Açık: Şubat 18, 2016 In: Genel Comments: 0

DİDER’in yeni eğitim gündemi olan Girişimcilikte İş Modeli (İş Modeli İnovasyonu) semineri eğitimi yapıldı.

DİDER tarafından, 16.02.2016 Salı günü saat 18:30 – 21:00 saatleri arasında, DİDER Gönüllüsü ve Şirketi sahibi Hüseyin Onurlu tarafından, katılımcı üyelere Girişimcilikte İş Modeli sunumu (İş Modeli İnovasyonu) yapıldı. Ayrıca İş Modeli Kanvası şeması ve İş Modelinde uygulanması yapıldı,

İş Modeli İnovasyonu Temel Bilgilendirme semineri ile ilgili kaynak olarak kullanılan eğitim konusu aşağıda verilmiştir.

GİRİŞİMCİLİKTE İŞ MODELİ

İş modeli inovasyonu nedir?

• İş modeli kısaca, bir örgütün iş stratejidir.

• İş modeli bir örgütün,

▫ Nasıl para kazanarak kar elde edeceğini,

▫ Bu parayı hangi değeri (ürün-hizmet) yaratarak elde edeceğini, ▫ Bu değeri hangi müşterilere sunacağını,

▫ Müşteriler için neden bu ürünün değerli kabul edeceğini,

▫ Bu ürünü müşterilere hangi kanallarla ulaştıracağını,

▫ Değer yaratan ürünü geliştirmek için hangi tedarikçilerle çalışacağını,

▫ Değer yaratan ürünü üretirken hangi temel yeteneklere sahip olduğunu,

▫ Ve değeri üretmek için finansal kaynakları nereden temin edeceğini açıklayan stratejidir.

İş modeli inovasyonu nedir?

• Başarılı olmak için ilk adım iş modelini düşünmek değildir.

• Başarı önce, müşterilerin satın almaya değer bulacağı bir fırsatı düşünmekle başlar.

İş modeli inovasyonu nedir?

• İş modeli inovasyonları tüm sektörleri yeni baştan şekillendirir ve milyarlarca dolarlık değeri yeniden dağıtır.

• Bir iş modeli, şirketlerin para kazanma mantığını gösteren 9 temel yapı taşıyla açıklanabilir.

 

İş Modelinin Yapıtaşları

  1. Müşteri segmentleri ▫ Örneğin, Markafoni’nin hedef kitlesi: Kredi kartı olup internetten alışveriş yapan herkes midir? ▫ Hedef kitlesi: O markalara o fiyatlara elde etme şansı olmayan, Anadolu da yaşayan kitledir. ▫ En büyük ciro oradan geliyor. Yani online outlet gibi düşünün.
  2. Değer Önerisi ▫ Değer önerisi, müşterilerin bir şirketi diğerine tercih etmelerinin nedenidir. ▫ Değer öneriniz şu sorulara cevap vermeli: ▫ Hangi müşteri segmentasyonunuza hangi değerleri sunuyorsunuz? ▫ Müşterilerinizin hangi problemlerine çözüm getiriyorsunuz?
  3. Kanallar ▫ Kanallar, işletmelerin değer önerilerini müşterilerine nasıl ulaştırdığını açıklar. ▫ Bazen kanalın bizzat kendisi değer önerisi olur.
  4. Müşteri ilişkileri ▫ Müşteri ilişkileri şu motivasyonlarla şekillenir: – Müşteri kazanma – Müşteriyi elde tutma – Satışları arttırma (müşterileri daha fazlasına satın almaya ikna etme)
  5. Gelir akışı ▫ Bir iş modelinin kalbi müşteriyse, gelir akışı da onun ana arteridir. ▫ Bir iş modelinde iki farklı gelir akışı bulunabilir: ▫ 1. Bir kereye mahsus alışveriş yapan müşterilerden kazanan gelir. ▫ 2. Tekrarlanan alışveriş ve satış sonrası hizmetlerden elde edilen gelir
  6. Temel Kaynaklar ▫ Değer önerisi üretebilmek için kullanılan tüm kıt kaynaklardır. ▫ Temel kaynaklar, fiziksel, finansal, entelektüel veya beşeri olabilir. ▫ İşletme bu temel kaynakların sahibi veya kiracısı olabileceği gibi ortaklıkta yapabilir.
  7. Temel Faaliyetler (Core Business) ▫ İşletmeye rekabet gücü kazandıran en önemli aktiviteyi açıklar. ▫ Örneğin, yazılım üreticisi Microsoft için temel faaliyetler yazılım geliştirmeyi kapsar. ▫ Starbucks, kahve ile deneyime odaklanmıştır.
  8. Temel Ortaklıklar ▫ Riskleri azaltmak ve ihtiyaç duyulan kaynakları temin etmek için en uygun tedarikçilerle çalışılır. ▫ Özellikle pek çok online işletenin iş modelinin temeli stratejik ortaklıklara dayanır. Bu işletmeler network şeklinde yapılanır.
  9. Maliyet Yapısı ▫ İş modelini uygularken ortaya çıkan en önemli maliyetleri tarif eder. ▫ Değer yaratmak ve sunmak, müşteri ilişkilerini canlı tutmak, gelir elde etmek hep maliyet yaratan faaliyetlerdir.

 

İş Modeli Yapıtaşları :

  • Müşteri Segmentleri • Değer Önerisi • Kanallar • Müşteri İlişkileri • Gelir Akışı • Temel Kaynaklar • Temel Faaliyetler • Temel Ortaklar • Maliyet Yapısı

işmodeli

Kaynak: Yrd. Doç. Dr. Emin EMİRZA (Girişimcilikte İş Modeli) Seminer konusu olarak  kaynak olarak verilen eğitim materyalinden yararlanılmıştır.

Trackback URL: http://www.dider.org/2016/02/18/is-modeli-inovasyonu/trackback/

Leave reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir